[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Це цікаво » Цікава фізика » Історія про Ньютонове яблуко
Історія про Ньютонове яблуко
АнтонінаДата: Четвер, 10.10.2013, 21:13 | Повідомлення # 1
Група: Администраторы
Повідомлень: 31
Історію про Ньютонове яблуко знають усі. Його друг Уільям Стеклі згадує, щосам Ньютон указував на роль яблука у відкритті закону всесвітнього тяжін­ня: «Яблуко притягує Землю так само, як Земля — яблуко». Найбільшим популяризатором ідей Нью­тона був відомий французький філософ Вольтер. Мабуть, саме з його легкої руки історія про Ньюто­нове яблуко набула такого поширення. Причому
Вольтер указує її
 джерело — племінниця Ньютона Катаріна Бартон. Цікаво, щославнозвісна яблуня продовжує «жити»: крісло, зроблене з цього дерева, зберігається в одній із приватних англійських ко­лекцій.
Але цим не обмежується роль яблука в історії фізики. Відомо, що теоріютеплороду спростував Бенджамін Томпсон (він же граф Румфорд). Ось як він самописував обставини, що привели його до проблеми теплоти: «Обідаючи, я частопомічав, що деякі страви зберігають свою теплоту значно довше, ніж інші, апироги з яблуками і яблука з мигдалем залишалися гарячими на диво довго. Дужевраже­ний такою надзвичайною здатністю зберігати теп­лоту, яку мали яблука, я
часто міркував над нею і, обпікаючи яблуками рот,... завжди намагався знай­ти хоч якесь задовільне пояснення цьому дивному явищу».З яблуком пов'язані кілька влучних висловлю­вань. Відомий письменник БернардШоу писав: «Якщо у вас є яблуко і в мене є яблуко і якщо ми обміняємосяцими яблуками, то у вас і в мене зали­шиться по одному яблуку. А якщо у вас є ідея і в мене є ідея і ми обміняємось ідеями, то у кожного з нас буде по дві ідеї».А з Олександром Суворовим у дитинстві трапив­ся такий випадок. Один іздомашніх учителів пообі­цяв семирічному хлопчику дати ще одне яблуко (до двох раніше виданих), якщо він відповість на таке запитання: «Де є Бог?». На це
майбутній полково­дець відповів: «Я віддам вам обидва своїх яблука, якщо ви скажете, де Бога немає».  З яблуком пов'язані біблійні та міфологічні історії.Достатньо згадати ту роль, яку відіграло яб­луко в долі Адама. «І вислав його Господь Бог із єдиного раю». За допомогою золотого яблука міфологічний ге­рой Стародавньої Греції Парісздійснив свій «суд на конкурсі краси». За дорученням Зевса Паріс пови­нен був вручити яблуко «найпривабливішій»: Афродиті, Афіні чи Гері...А французький філософ XIXст. Шарль Фур'є ось як згадував про рольяблука під час створення економічної теорії груп і серій. Обідаючи в ресто­рані, він замовив і отримав одне яблуко за 14 су, хоча купа аналогічних яблук у сусідній лавці коштувала також 14 су. «Ця різниця цін у двох місцях з
однаковим кліматом, як блискавка, осяяла мені не­доліки торгівельно-промислового механізму», — згадував Фур'є.Отже, зрозуміло, що яблуко відіграло важливу роль у наукових відкриттях. Ачи можливий штуч­ний вплив його на продовження серії наукових зна­хідок? Мабуть, що ні. Маса, колір, сорт яблука, ви­сота його падіння, сила удару, вік яблуні ніяк не впливають на якість наукового відкриття. Все зале­жить від самої голови!
 
Форум » Це цікаво » Цікава фізика » Історія про Ньютонове яблуко
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук: